inf-armed.at.ua
      
Головна | Реєстрація | Вхід |   Вітаю Вас Гість
"УКРАЇНА" не походить від "ОКРАЇНА". Згідні?
Всего ответов: 15

"УКРАЇНА" І "ОКРАЇНА"

      У 2003 р. Л.Д. Кучма (2-й президент України) видав книгу з назвою „Україна – не Росія”... Так от... Україна – і не „окраїна” також. Якщо вже і до Кучми дійшло, то що і сперечатися :-)
      Справа, безумовно, не в тому, що „Україна” може означати „крайова територія”, „територія скраю”. Можливо, це і так. Є багато назв інших народностей, етимологія яких пов’язана з „межею”, „пограниччям”. Основне питання полягає у тому, межею ч о г о була ця земля.
      Натяки про „Україну” як „окраїну” Росії вже давно і остаточно спростовані. Версія ця нікчемна, ніде і ніким серйозно не обговорюється. Адже слово „УКРАЇНА” згадано в літописі 1187 р., а тоді не те що Росії, але й Москви ще не було (а назву Росія, як відомо, надав Московії аж Петро І, про що є його указ, щоб всі думали, що Московщина – то Русь, бо руська слава була відомою по всій Європі, тоді як „Московія” багато у кого і на слуху не була). Та це ж воно (слово „Україна”) н а п и с а н е було в 1187 р., а у повсякденній мові, очевидно, вживалося і значно раніше. Навіть якщо припустити, що назва „Україна” таки походить від „край” (межа, пограниччя), то людині мислячій – гому :-) сапіенсу – спаде на думку не лише версія про „окраїну”...
      Наприклад, це може бути г е о г р а ф і ч н а межа – межа між лісами на заході і степом на сході. Або, наприклад, відомо, що візантійські історики згадували у своїх творах 6–7 ст. окремо склавінів (західну гілку слов’ян) і антів (східну гілку). Назва останніх, на думку лінгвістів, має іранське походження, і означає людей, які живуть на рубежі, скраю (Вікіпедія). Тобто вони були крайніми на схід слов’янами серед великого розмаїття слов’янських племен. Якщо іраномовні народи називали наших предків антами – крайніми слов’янами, то може і наші предки називали територію, на якій жили „територією скраю”, але вже своїм словом – „україна”. Або навпаки: „анти” – це переклад автохтонної назви „українці”.
      Однак є і переконливіша версія.
      Чисто етимологічно, слова „край”, „країна”, „україна” мають найімовірніше індоєвропейський корінь *(s)krei- – відокремлювати, різати (Вікіпедія). І тепер старі люди кажуть „вкрай” замість „вріж”. Отже, і всі вказані слова виникли саме на цій основі: „україна” – територія відокремлена (втята, врізана, виділена) від інших. Очевидно, таке ж походження мають назва відповідної професії і поширене прізвище – „кравець”. Це дуже добре узгоджується із згадуванням у літописах різних Україн, як то Переяславської України, України Галицької, ба навіть Суздальської і Рязанської України. Тобто „Україна” тут – це сучасною мовою „область” або „район”. А згодом, це слово остаточно укорінилося як об’єднана назва для всіх україн – територій, заселених русинами. Русини згодом почали називатися українцями на противагу росіянам, які вкрали собі назву „Русь” у грецькому варіанті „Росіа”. Навіть мовний зворот „на Україні” (не кажуть „на Росії”) яскраво свідчить про те, що „на Русі” і „на Україні” – це про одну і ту ж політичну територію, тобто Русь – це колишня назва України, а не Росії.
      І взагалі... Раз в словнику В.Даля слово „украинный” пояснюється іншими словами, такми як „крайній”, „дальній” і т.д., то логічно припустити, що саме слово „україна” („вкраїна” – вкраяна територія) було, так би мовити, першим, старішим. А згодом його почали витісняти новіші слова, такі як „крайній”. І ці новіші слова і збереглися, а старіше слово „українний” було з мови витіснене. Тобто, слово „україна” дало початок російському слову „окраина”, а не навпаки.
      І наостанок класика – О.С.Пушкін:
Кто видел край, где роскошью природы
Оживлены дубравы и луга,
Где весело шумят и блещут воды
И мирные ласкают берега,
Где на холмы под лавровые своды
Не смеют лечь угрюмые снега
...
„Кто видел К Р А Й ...” – невже Олександр Сергійович мав на увазі якусь межу, обмежену вузьку лінію, пограничну територію?.. Слово „край” і в українській, і в російській, і у багатьох інших слов’янських мовах і до сьогодні має значення „земля”, „територія”. Саме так і слід розшифровувати тепер вже власну назву „Україна”, а „українці” слід розуміти, як земляки, співмешканці одного краю (території).

Дякую, що дочитали :-)
Висловіть своє "фе!" цій статті на форумі :-) або просто і швидко проголосуйте в лівій колонці сайту.
Ще раз дякую за увагу!

 
Copyright "inf@rmed by i-Ghor" © 2024
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz