Старий і новий стилі, юліанський і григоріанський календарі,
Різдво 25 грудня чи 7 січня
Різдво 25 грудня чи 7 січня
Тут мова піде про різницю між григоріанським і юліанським календарями (або, що те саме, між новим і старим стилями). Ви, безумовно, чули, що католики святкують Різдво 25 грудня за новим стилем, а православні святкують його 7 січня за старим. Не лише чули, а й самі так говорите?.. Але це неправильно. Слідкуйте за думкою...
У новому календарі (григоріанському) дати розташовані підряд: від 25 грудня до 1 січня і далі до 7 січня – всі ці дати беруться за одним і тим же календарем – новим. Тобто, і 25 грудня – це дата за новим стилем, і 7 січня – це дата за тим же новим стилем, бо це все – один григоріанський календар. Тобто, католицьке Різдво попадає на 25 грудня за новим стилем, а православне Різдво – на 7 січня за новим (не за старим!) стилем. Говорити, що православні святкують Різдво „7 січня за старим стилем” – неправильно. Це формулювання вводить в оману: ніби дата „7 січня” береться за старим стилем, тобто за старим юліанським календарем. Але, як щойно було показано, і 25 грудня, і 7 січня – це дати за одним і тим же новим григоріанським календарем. А от за старим стилем, православні святкують Різдво – 25 грудня! Не вірите?! Читайте далі...
Ми також знаємо про два Нових роки: один – новий Новий рік (1 січня), другий – старий Новий рік (14 січня). Чи не замислювалися ви чому саме 14 січня? Що у цій даті такого, що колись саме у цю дату святкували Новий рік? Ну звичайно ж це хохма! Ніхто і ніколи не святкував Новий рік 14 числа. Це просто тупо! Петро І наказав святкувати Новий рік 1 січня... не 14-го. Коли ж в Росії більшовики ввели новий григоріанський календар, шляхом одноразового викреслення 13 днів зі старого, то „1-е січня” змістилося назад на 13 днів (див. таблицю).
Тут для прикладу взята довільна дата переходу на новий календар – 18 грудня. Насправді на новий календар різні країни переходили в різні роки у різні дати.
Так тепер святкують два Нових роки: спочатку святкують „1 січня” за новим стилем, а через 13 днів знову святкують „1 січня” за старим стилем (14 січня за новим) – „новий” і „старий” Новий рік відповідно.
Так само Різдво: святкують спочатку „25 грудня” за новим стилем, а через 13 днів знову святкують „25 грудня”, але вже за старим стилем (а за новим стилем вже 7 січня).
Запам’ятайте самі і розкажіть іншим! Дата Різдва і за католицьким, і за православним обрядом одна і та ж – „25 грудня”! 7 січня Різдво ніхто не святкує! „7 січня” – це дата за цивільним календарем (який збігається з григоріанським), а за календарем православної церкви в цей день – 25 грудня.
До речі, деякі православні церкви вже перейшли на новий григоріанський календар (болгари, греки), але не стали від цього католицькими. Що поганого в тому, щоб святкувати всі християнські свята усім християнським світом одночасно?..
Дякую, що дочитали :-)
Висловіть своє "фе!" цій статті на форумі :-) або просто і швидко проголосуйте в лівій колонці сайту.
Ще раз дякую за увагу!
Висловіть своє "фе!" цій статті на форумі :-) або просто і швидко проголосуйте в лівій колонці сайту.
Ще раз дякую за увагу!